Dodano: Wtorek, 18 czerwca 2013r. godz.: 08:18. Nr wydania: 280/2013

Bohun na podsudeckiej

Nielada gratka dla pasażerów i miłośników kolejowej fotografii na wschodniej, opolskiej, części Magistrali Podsudeckiej.
Obraz: bohumnapodsudeckiej.jpg

Warto nie tylko przejechać się takim składem, ale też wykonać jedyne w swoim rodzaju zdjęcia

Do końca czerwca (informacja pewna) wagon piętrowy Bmnopux będzie kursował wraz z lokomotywą w pociągach uruchamianych przez Opolski Zakład Przewozów Regionalnych. Można go zobaczyć w składzie porannego pociągu Regio z Nysy do Kędzierzyna Koźla oraz popołudniowym szkolnym z Kędzierzyna Koźla do Nysy.

Wagony typu Bmnopux nigdy nie kursowały w pociągach uruchamianych w relacjach pociągów na Magistrali Podsudeckiej. Przez krótki okres w 1999 roku wagony typu Bmnopux znajdowały się w Raciborzu i można było zobaczyć je w składach pociągów w relacjach Racławice Śląskie - Głubczyce - Racibórz. Przez wiele lat między Legnicą, a Kędzierzynem można było zobaczyć jedynie tradycyjne wagony piętrowe Bhp (Bipa).

Ostatni raz na podsudeckiej Bipy można było zobaczyć w lutym 2008 roku w składzie pociągu Kędzierzyn Koźle-Nysa, prowadzonego wtedy lokomotywą SU45-147. Lokomotywę tą wydzierżawiło PR Opole dla potrzeb prowadzenia okresowego pociągu pośpiesznego Oleńka z Kłodzka do Warszawy (przez Nysę, Opole). Rok wcześniej piętrowe składy przez kilka dni kursowały między Nysą, a Kędzierzynem i woziły pielgrzymów na Beatyfikację siostry Marii Luizy Merkert. Wtedy pociągi te obsługiwały kamienieckie lokomotywy SU45-064 oraz SU45-011.

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Wtorek, 18 czerwca 2013r. godz.: 08:18. Nr wydania: 280/2013

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki