Dodano: Wtorek, 14 stycznia 2014r. godz.: 15:31. Nr wydania: 315/2014

Wraca pomysł bezpośredniego połączenia Nysy i Wrocławia (tyle, że autobusami)

Pamiętacie jak rok temu samorząd dolnośląski zachęcał do konsultacji na temat kolejowego rozkładu jazdy?
Obraz: rj13.jpg

Nadesłano ponad 450 zgłoszeń. Najaktywniejsi byli mieszkańcy powiatów nyskiego i brzeskiego, którzy prosili o uruchomienie bezpośredniego połączenia w relacji Wrocław-Nysa-Wrocław. Jak mogliśmy przeczytać w oficjalnym komunikacie, była to ponad połowa wszystkich zgłoszeń. Miały być one także przekazane Samorządowi Województwa Opolskiego.

Efekt znamy wszyscy. Minął rok, a takich pociągów nie ma. Nie ma też pociągów np. z Kędzierzyna do Kłodzka, czyli pociągów, które połączą województwo opolskie z Dolnym Śląskiem z pominięciem Opola. Pomijam w rozważaniu pociąg Inter Regio Piast relacji Warszawa-Jelenia Góra/Kudowa Zdrój, który jak nam wiadomo jest inicjatywą centralną, a nie lokalną.

Gdybyśmy zapytali oficjalnie o połączenia kolejowe Nysy z Wrocławiem czy Kędzierzyna z Kłodzkiem, na pewno otrzymamy standardową odpowiedź: brak środków, brak taboru. A może brak chęci?

Nikt nie powie, że takie połączenia nie są potrzebne. Kilka dni temu pomysł bezpośredniego połączenia Wrocławia i Nysy odżył. Za sprawą młodych mieszkańców miasta Nysy, którzy w otwartym apelu do miejscowego starosty, poprosili, aby utworzyć połączenia dla studentów z Wrocławia i Opola do Nysy (w piątki) oraz powrotne połączenia w niedzielę.

Co ciekawe poprosili oni o połączenia autobusowe (pewnie dlatego, że w sprawach kolejowych każda inicjatywa, często poparta ogromną aktywnością, jest zbywana). Pomysł autobusowych ekspresowych połączeń Nysy z Wrocławiem i Opolem spodobał się wszystkim. Czas pokaże, czy ta inicjatywa będzie miała swój szczęśliwy finał.

Niestety po usamorządowieniu połączeń kolejowych granice województw to najtrudniejsze do pokonania przeszkody. Przez lata bezskutecznie wiele osób, ugrupowań, stowarzyszeń prosi o powrót pociągów regionalnych, choćby w sezonie letnim i zimowym w relacjach Kędzierzyn-Kłodzko. Bez skutku. Szkoda, że stolica żadnego z województw nie leży na tej trasie, wszak bliższa ciału koszula i wtedy być może mielibyśmy większe szanse na powrót pociągów na naszej linii.

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Wtorek, 14 stycznia 2014r. godz.: 15:31. Nr wydania: 315/2014

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki