Dodano: Piątek, 4 maja 2012r. godz.: 12:34. Nr wydania: 235/2012

KOLEJNE ZMIANY W ROZKŁADZIE JAZDY POCIĄGÓW

Już chyba wszyscy przyzwyczaili się do częstych zmian w rozkładzie jazdy pociągów wprowadzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe, które wynikają przede wszystkim z kolejnych etapów prac modernizacyjnych na sieci. Również na "naszej magistrali" obecnie obowiązuje zmieniony rozkład jazdy do 31 V bieżącego roku. Obejmuje między innymi wcześniejsze lub późniejsze godziny odjazdu pociągów, na przykład: pociąg REGIO 46735 relacji Kędzierzyn Koźle - Brzeg z Prudnika odjazd 14:03 do końca maja kursuje 10 minut wcześniej tj. 13:53. Pociąg REGIO 46741 relacji Kędzierzyn Koźle - Nysa, odjazd z Prudnika 19:33 kursuje do końca maja 20 minut później tj. odjazd 19:53.
Obraz: nowyrozklad2011.jpg

Oczywiście to nie są wszystkie zmiany jakie obecnie obowiązują w rozkładzie. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej www.rozklad-pkp.pl lub na stronie przewoźnika Przewozy Regionalne Sp. z o.o. www.przewozyregionalne.pl w polu: tymczasowe zmiany w kursowaniu pociągu dla stacji: (tu należy wpisać interesującą nas nazwę stacji).

Niestety to nie koniec zmian w ofercie dla magistrali podsudeckiej. Pomimo powyższych utrudnień związanych z modernizacją sieci ruch pociągów odbywa się płynnie. Więcej złych informacji nadejdzie z dniem 1 czerwca 2012r. kiedy to w życie wchodzi I duża korekta rozkładu jazdy. Jest to zmiana wynikająca z zamówień Organizatora przewozów. Wcześniejsze zmiany były tylko korektami z uwagi na trwające prace, 1 czerwca to data dużych zmian na naszej linii - niestety bardzo negatywnych. Jak donosi Nowa Trybuna Opolska od 1 czerwca z rozkładu jazdy zniknie 21 pociągów kursujących w województwie, dalsza część będzie miała zmienione terminy, relacje itp. Zmiany nie ominą i tak już marginalizowanej linii z Kędzierzyna Koźla do Nysy i dalej do Brzegu. Zgodnie z informacjami z rozkładu jazdy całkowicie znikną następujące pociągi:

  • REGIO 64724 Nysa 8:25 - Kędzierzyn Koźle 9:52
  • REGIO 46743 Kędzierzyn Koźle 22:00 - Nysa 23:36

Tym samym w kierunku Kędzierzyna koźla powstanie pięciogodzinna luka pomiędzy 5:55 - 10:55 (wyjazdy z Nysy), natomiast ostatni pociąg z Kędzierzyna Koźla wyjedzie już o 18:30 (w rozkładzie jazdy do 31 V - 18:50). Dodatkowo ograniczone zostaną terminy kursowania składów:

  • REGIO 46737 Kędzierzyn Koźle 16:10 - Nysa 17:46 z kursuje codziennie oprócz sobót na kursuje w dni robocze.

Wprowadzane zmiany powodują dalszą degradację linii, co ma bezpośrednie przełożenie na spadek frekwencji a tym samym zwiększenie deficytu i kosztów dla Organizatora przewozów. Już dziś możemy zauważyć stopniowy spadek po wprowadzeniu w ostatnich latach rozkładu jazdy, gdzie podzielono relację bez skomunikowania w Nysie z pociągami na Brzeg lub rozkomunikowano pociągi na stacji w Kędzierzynie Koźlu z kierunku Nysy na kierunki Gliwice i Racibórz.

Ewidentnie jest to widoczne w godzinach popołudniowo wieczornych, gdzie pociągi z Nysy i Brzegu przyjeżdżają kilka lub kilkanaście minut po odjeździe składów do Gliwic, Raciborza lub Opola. A wszystko to nie dla podróżnych ale dla cyklu - tylko co to za cykliczność przy sześciu pociągach w dobie i ograniczeniu możliwości kontynuacji jazdy po przesiadce (a raczej jej braku) w Kędzierzynie Koźlu lub Nysie?

Autor: Krzysztof Pawlak.
Publikacja tekstu: Piątek, 4 maja 2012r. godz.: 12:34. Nr wydania: 235/2012

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2023
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki