Dodano: Wtorek, 30 czerwca 2009r. godz.: 08:00. Nr wydania: 70/2009

Powstanie potężna kopalnia żwiru i piasku

Radni Gminy Głogówek uchwalili w poniedziałek plan zagospodarowania przestrzennego. W praktyce oznacza to, że lada dzień w Racławicach Śląskich powstanie potężna kopalnia żwiru i piasku. Badania wykazały, że wydobycie potrwa co najmniej 6 lat, ale późniejsze plany zakładają dalsze wykopaliska prowadzone w kierunku Głogówka co przedłuży żywot przedsięwzięcia nawet do 10 lat. Żwir ma być transportowany do wybranych rejonów kraju koleją.

Wszystko wskazuje na to, że ożyje północna rampa kolejowa na dworcu kolejowym w Racławicach skąd żwir dowożony będzie w różne rejony kraju. Przedstawiciele kopalni na jednym z spotkań twierdzili, że na godzinę wydobycie będzie równe zapełnieniu 5-6 potężnych ciężarówek. Możliwe jest wybudowanie dodatkowej bocznicy. Nieoficjalnie mówi się, że budowa kopalni to ratunek dla linii kolejowej Racławice Śląskie - Głubczyce - Racibórz, ponieważ linią ta ma być również wożony żwir w kierunku Raciborza i Rybnika.

Po zakończeniu wydobycia w Racławicach powstanie duży zbiornik retencyjny, która stanie się miejscową atrakcją turystyczną. Jako ciekawostkę warto dodać, że powstanie on bardzo blisko wielkiego mostu kolejowego nad rzeką Osobłogą. To jednak perspektywa co najmniej sześciu lat.

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Wtorek, 30 czerwca 2009r. godz.: 08:00. Nr wydania: 70/2009

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki