Dodano: Poniedziałek, 4 stycznia 2016r. godz.: 07:56. Nr wydania: 409/2016

Pięć szynobusów wycofano z obsługi połączeń kolejowych - zamiast nich składy wagonowe

Po wypadku w Komprachcicach na jakiś czas z ruchu kolejowego na Opolszczyźnie wycofano kilka autobusów szynowych.

Przed Świętami Bożego Narodzenia w okolicy stacji Komprachcice wykolejeniu uległ jeden z pojazdów opolskiej floty szynobusów. Do czasu wyjaśnienia tego niezwykłego wydarzenia wszystkie szynobusy serii SA134, a tych w województwie opolskim jest aż pięć, zostały wycofane z planowanego ruchu.

Wydarzenie jest o tyle nietypowe, że do chwili obecnej oficjalnie nie wiadomo, co było przyczyną wypadku, a pojazdy serii SA134 kursowały kilka lat bez jakiegokolwiek incydentu. Mówi się o problemie z jednym z wózków pojazdu. Powołano specjalną komisję, która wyjaśni przyczyny tego wypadku.

Wraz z wycofaniem z ruchu blisko połowy szynobusów pojawiły się problemy taborowe. 30 grudnia na trasę nie wyjechało kilka pociągów. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową. Kolejarze ekspresowo sprowadzili też zastępczą lokomotywę i dwa wagony piętrowe. Do ruchu powrócił szynobus SA109, który wcześniej charakteryzował się dużą awaryjnością, ale póki co z powodzeniem zastępuje swoich większych i nowocześniejszych "kolegów". Trzeba też przyznać, że wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy planowych pociągów jest mniej i teoretycznie mniejsza liczba pojazdów potrzebna jest do obsługi ruchu kolejowego w regionie.

Składy z wagonami jako rezerwa mają obsługiwać te połączenia, do których obsługi zabraknie szynobusów. Pierwszy skład wagonowy pojawił się na trasie w niedzielę 3 stycznia.

W okresie noworocznym (poza wspomnianym dniem 30 grudnia) ruchu kolejowy odbywał się planowo, ale prawdziwy test będzie miał miejsce po powrocie pociągów, które nie kursowały w okresie bożonarodzeniowym.

Na chwilę obecną nie wiadomo kiedy wycofane z ruchu autobusy szynowe wrócą do planowej obsługi połączeń kolejowych. Sami monitorujemy sytuację, a czytelników prosimy o informacje dotyczące kursowania pociągów oraz wprowadzenia (miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie) zastępczych autobusów.

Obraz: wypadekkomprachcice.jpg

Po wycofaniu z ruchu autobusów szynowych serii SA134 na linii kolejowej numer 137 znów można zobaczyć składy wagonowe

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Poniedziałek, 4 stycznia 2016r. godz.: 07:56. Nr wydania: 409/2016

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki