Dodano: Środa, 16 czerwca 2010r. godz.: 18:57. Nr wydania: 152/2010

Drezyny na rocznicę 110-lecia budowy kolei do Złotego Stoku

W dniach 12-13.06.2010 odbyła się impreza upamiętniająca 110-lecie kolei złotostockiej. Inicjatorem i inwestorem tej linii był Hermann Guttler właściciel kopalni w Mąkolnie i Złotym Stoku. Koncesję na budowę uzyskano w 1898 roku i dwa lata później 3.11.1900 roku wyruszył pierwszy pociąg z Kamieńca do Złotego Stoku.

Początkowo kolejka była do 1912 roku wąskotorowa, następnie przekuto ją na rozstaw normalny. Po śmierci właściciela kolejka po jakimś czasie przeszła pod zarząd kolei państwowych. Po II wojnie światowej tory przejęły PKP.

Kursowały tu 2-4 pary pociągów na dobę. Przewozy pasażerskie zawieszono w 1989 roku, a towarowe na zasadach komercyjnych przetrwały do 1997 roku kiedy powódź zerwała most kolejowy na Nysie Kłodzkiej.

W tym roku po 13 latach mogliśmy zobaczyć pierwsze pojazdy szynowe na odcinku Sosnowa - Płonica. Jazdy drezynami spalinowymi można było wydłużyć do samego Złotego Stoku gdyby nie kradzież elementów nawierzchni tuż za p.o Płonica. Jednak aby móc podróżować po tej malowniczej trasie miejscowe stowarzyszenie pasjonatów kolei wraz z brygadami interwencyjnymi musiało oczyścić tor z zarośli.

Na dwa ruchliwe przejazdy przygotowano krzyże i tabliczki ostrzegające przed drezynami. Co ciekawe - kierowcy zatrzymywali się i czekali aż drezyny przejadą (co rzadko zdarza się na kolejach drezynowych).

Największą frajdę miały dzieci które płakały bo bały się przejechać drezyną a po przejażdżce płakały bo chciały się przejechać jeszcze raz. Do dyspozycji turystów była również drezyna ręczna. Odbyły się zawody drezynowe o puchar sołtysa Sosnowej i burmistrza Złotego Stoku. Najlepsi otrzymali z rąk sołtysa i burmistrza pamiątkowe dyplomy, medale i puchary.

Jeżeli się uda to niebawem znów ruszą drezyny w ramach projektu Złotostocka Kolej Drezynowa. Trzymajmy kciuki.

::rysunek:zlotystok1.jpg@Fotografie z imprezy:: ::rysunek:zlotystok2.jpg@Fotografie z imprezy:: ::rysunek:zlotystok3.jpg@Fotografie z imprezy:: ::rysunek:zlotystok4.jpg@Fotografie z imprezy:: ::rysunek:zlotystok5.jpg@Fotografie z imprezy:: ::rysunek:zlotystok6.jpg@Fotografie z imprezy:: ::rysunek:zlotystok7.jpg@Fotografie z imprezy:: ::rysunek:zlotystok8.jpg@Fotografie z imprezy::

Autor: Andrzej Szczepański.
Publikacja tekstu: Środa, 16 czerwca 2010r. godz.: 18:57. Nr wydania: 152/2010

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki