Dodano: Wtorek, 1 grudnia 2015r. godz.: 15:06. Nr wydania: 403/2015

Kolejarzom życzy się połamania kół

Dla mieszkańców Racławic Śląskich Dzień Kolejarza, to święto, które w innych miejscowościach dorównywałoby rangą święcie policji lub straży pożarnej.

Każdego roku w niedzielę poprzedzającą 25 listopada (dzień Św. Katarzyny - patronki kolejarzy) odprawiana jest uroczysta Msza Św., podczas której kolejarze z rodzinami dziękują za otrzymane łaski i proszą o kolejne.

Podobnie było i tym razem. Święto patronalne uświetniły delegacje ze sztandarami kolejowymi: z Racławic Śląskich i Kędzierzyna-Koźla. Racławicki proboszcz ks. Grzegorz Turczyn dziękując kolejarzom za ich pracę mówił: - życzę Wam, byście cieszyli się dobrym zdrowiem, życzliwością ludzi, życzliwością najbliższych spotykanych osób, aby Wasza praca była szanowana i doceniana (...).

Poza tradycyjnym winszowaniem zdrowia kolejarzom życzy się połamania kół oraz bezpiecznego powrotu do domu. Dawniej racławicki węzeł kolejowy - największy w naszym regionie - dawał pracę niezliczonej liczbie okolicznych mieszkańców. Dziś racławiccy kolejarze pracują głównie w Kędzierzynie-Koźlu, Nysie oraz Opolu. Praktycznie w każdym racławickim domu mieszka ktoś, kto związany jest z koleją. Tradycje kolejowe są pielęgnowane i szanowane.

Dla wszystkich delegacji odwiedzających w święto patronalne kolejarzy Racławice Śląskie miejscowe Stowarzyszenie Miłośników Kolei udostępniło makietę kolejową oraz wystawę eksponatów kolejowych. Na grudzień miłośnicy transportu kolejowego planują zorganizować Mikołajki dla dzieci i młodzieży z okolicznych miejscowości.

Obraz: dzienkolejarza.jpg

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Wtorek, 1 grudnia 2015r. godz.: 15:06. Nr wydania: 403/2015

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki