Polecamy nowe wydawnictwo kolejowe - "Gliwice, węzeł kolejowy 1845-2010"
Okładka publikacji
Kilka tygodni temu na rynku wydawniczym ukazała się piękna książka (połączenie albumu z nazwijmy to encyklopedią historyczną) opisująca dzieje kolei w Gliwicach od momentu powstania gliwickiego węzła kolejowego do czasów obecnych.
Jako miłośnik historii kolei (zwłaszcza sprzed 1900 roku), oceniając książki zawsze staram się sprawdzać je pod względem materiału dotyczącego najstarszego w dziejach kolejnictwa okresu, szczególnie ciekawego w przypadku kolei na dawnym Śląsku. Muszę przyznać, że nowa pozycja wydawnictwa Eurosprinter pod tym względem jest na prawdę dobra. Czytelnik wgłębiając się w coraz to kolejne dzieje kolei w Gliwicach czuje się jakby słuchał opowieści o dawnych losach tej pięknej stacji. Najpierw poznajemy założenia i projekt Kolei Górnośląskiej, a z czasem dowiadujemy się w jaki sposób rozbudowywano gliwicki węzeł.
Publikację podzielono na kilka części. Pierwsze rozdziały opisują doprowadzenie kolei do miasta, następne budowę lokalnych linii, bocznic, warsztatów. Kolejne rozdziały to losy wojenne, powojenne, a także czasy obecne. Całość uzupełniona niezliczoną liczbą fotografii (kolorowych i czarnobiałych), map, schematów i plansz.
"Gliwice, węzeł kolejowy 1845-2010" to książka formatu A4, o twardej oprawie i 250 stronach, wydana na papierze kredowym. Dobrego składu książki można było się spodziewać. W ostatnim czasie ze strony wydawnictwa Eurosprinter wypłynęło wiele dobrze wydanych książek. Publikacja dotycząca Gliwic kosztuje około 75 złotych i na pewno jest warta swojej ceny. To obowiązkowa pozycja miłośnika kolei Śląskiej, miłośnika Magistrali Podsudeckiej.
Wszystkich naszych czytelników zainteresowanym kupnem książki informujemy, że 1 stycznia wprowadza się VAT na książki, także jeśli kupować, to teraz póki jest tanio.
Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Sobota, 18 grudnia 2010r. godz.: 00:52. Nr wydania: 179/2010
Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.
Polecamy teksty na podobny temat
- Polecam książkę - dużo ciekawych informacji tym, co działo się na kolei w latach 1945-1949
- O śląskich mostach kolejowych
- Jest już pierwsza książka o Magistrali Podsudeckiej
- Katastrofy i wypadki kolejowe w Polsce - recenzja nowej książki
- Wydawnictwo o kolei w Racławicach Śląskich gotowe
- Historia Racławickiej stacji w czasopiśmie kolejowym.
- Pechowa lokomotywa SU45-074
- Nowa pozycja wydawnicza: Atlas Linii Kolejowych 2010
- Dzieje kolei doliny Bystrzycy (Świdnica-Jedlina Zdrój)
- Ostatnie Polskie Parowozownie