Dodano: Sobota, 18 grudnia 2010r. godz.: 00:52. Nr wydania: 179/2010

Polecamy nowe wydawnictwo kolejowe - "Gliwice, węzeł kolejowy 1845-2010"

Recenzując książki na temat kolejowy, zwłaszcza książki nawiązujące tematycznie do Magistrali Podsudeckiej, często przyglądamy się im krytycznym okiem. Tak też zrobiliśmy czytając nową pozycję opisującą gliwicki węzeł kolejowy. Nasza ocena może być tylko jedna: publikacja jest doskonała.
Obraz: gliwiceksiazka.jpg

Okładka publikacji

Kilka tygodni temu na rynku wydawniczym ukazała się piękna książka (połączenie albumu z nazwijmy to encyklopedią historyczną) opisująca dzieje kolei w Gliwicach od momentu powstania gliwickiego węzła kolejowego do czasów obecnych.

Jako miłośnik historii kolei (zwłaszcza sprzed 1900 roku), oceniając książki zawsze staram się sprawdzać je pod względem materiału dotyczącego najstarszego w dziejach kolejnictwa okresu, szczególnie ciekawego w przypadku kolei na dawnym Śląsku. Muszę przyznać, że nowa pozycja wydawnictwa Eurosprinter pod tym względem jest na prawdę dobra. Czytelnik wgłębiając się w coraz to kolejne dzieje kolei w Gliwicach czuje się jakby słuchał opowieści o dawnych losach tej pięknej stacji. Najpierw poznajemy założenia i projekt Kolei Górnośląskiej, a z czasem dowiadujemy się w jaki sposób rozbudowywano gliwicki węzeł.

Publikację podzielono na kilka części. Pierwsze rozdziały opisują doprowadzenie kolei do miasta, następne budowę lokalnych linii, bocznic, warsztatów. Kolejne rozdziały to losy wojenne, powojenne, a także czasy obecne. Całość uzupełniona niezliczoną liczbą fotografii (kolorowych i czarnobiałych), map, schematów i plansz.

"Gliwice, węzeł kolejowy 1845-2010" to książka formatu A4, o twardej oprawie i 250 stronach, wydana na papierze kredowym. Dobrego składu książki można było się spodziewać. W ostatnim czasie ze strony wydawnictwa Eurosprinter wypłynęło wiele dobrze wydanych książek. Publikacja dotycząca Gliwic kosztuje około 75 złotych i na pewno jest warta swojej ceny. To obowiązkowa pozycja miłośnika kolei Śląskiej, miłośnika Magistrali Podsudeckiej.

Wszystkich naszych czytelników zainteresowanym kupnem książki informujemy, że 1 stycznia wprowadza się VAT na książki, także jeśli kupować, to teraz póki jest tanio.

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Sobota, 18 grudnia 2010r. godz.: 00:52. Nr wydania: 179/2010

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki