Dodano: Środa, 23 lutego 2011r. godz.: 06:33. Nr wydania: 189/2011

Pechowa lokomotywa SU45-074

Dziś kolejna ciekawostka historyczna i prośba o pomoc w wyjaśnieniu pewnej awarii lokomotywy serii SU45 jaka miała na miejsce na torach podsudeckich.

Opis sytuacji:

Obraz: zdarzeniezraclawic.jpg

Lokomotywa SU45 znajduje się w głębi kadru

21 maja 2004 roku. Lokomotywa SU45-074 prowadziła pociąg osobowy z dwoma wagonami przedziałowymi między Głogówkiem, a Prudnikiem. Lokomotywa ulegała poważnej awarii, ale nie wiemy dokładnie czy między Głogówkiem, a Racławicami, czy między Racławicami a Prudnikiem. Nie wiemy też, w którą stronę jechał pociąg, ani też jakiej był relacji. Prawdopodobnie był to skład relacji Kędzierzyn Koźle-Nysa (lub relacji przeciwnej), ponieważ lokomotywa ciągnęła tylko dwa wagony (wówczas dwa wagony można było zobaczyć tylko na takiej relacji). Zdarzały się, ale rzadko dwa wagony na pociągu relacji Kędzierzyn Koźle-Kamieniec Ząbkowicki. Pociąg na pewno został ściągnięty do Racławic Śląskich (przez lokomotywę serii SM42).

Z tej sytuacji zachowało się kilka zdjęć. Wykonał je jeden z naszych czytelników, z pociągu przejeżdżającego przez Racławice Śląskie w kierunku Kędzierzyna Koźla.

Na zdjęciu widać, że lokomotywa SU45 znajduje się z jednej strony składu (w kierunku Prudnika), a lokomotywa SM42 z drugiej. Nie wiemy czy były przeprowadzane jakieś manewry. Może lokomotywa SU45 utknęła gdzieś między Racławicami, a Prudnikiem i z pomocą SM42 (sprowadzonej z Kędzierzyna) pociąg został cofnięty do Racławic?

Lokomotywa SU45-074 trafiła do Kamieńca Ząbkowickiego kilka miesięcy przed tym wydarzeniem. Kursowała bardzo krótko po naszych torach. Awaria z dnia 21 maja 2004 roku okazała się na tyle poważna, że lokomotywę odstawiono do Kamieńca Ząbkowickiego i przez kilka lat stała ona czekając na pocięcie. Na zdjęciu z lutego 2007 roku widać lokomotywę rdzewiejącą w Kamieńcu, ale jak się okazało pojazd wrócił do służby i w styczniu 2008 roku prowadził pociągi dalekobieżne w okolicy Bydgoszczy, Chojnic i Tczewa.

Prośba o pomoc:

Czy ktoś wie jakiego rodzaju awarii uległa lokomotywa? Dokładnie w jakim miejscu? Może ktoś zna dodatkowe okoliczności opisywanego zdarzenia?

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Środa, 23 lutego 2011r. godz.: 06:33. Nr wydania: 189/2011

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki