Dodano: Wtorek, 8 czerwca 2010r. godz.: 07:49. Nr wydania: 150/2010

Czy przez powódź ucierpi Magistrala Podsudecka?

W tym roku planowany jest remont torowiska na linii kolejowej numer 137, na odcinku Koźle-Twardawa. Mówi się o remoncie dwóch torów. Warto jednak zastanowić się, czy ostatnia powódź nie przekreśli tych planów?

Nad Magistralą Podsudecką wisi jakieś fatum. Trudno wymienić jakieś pozytywne wydarzenie na przestrzeni ostatnich lat. Zlikwidowano z góry na dół wszystkie dalekobieżne połączenia. Kiedy mówiło się o ich przywróceniu zrobiono zwrot o 180 stopni i po cichu zrezygnowano. Jeździ wprawdzie wiele składów towarowych, ale wpływają one negatywnie na stan infrastruktury.

Z potwierdzonych już informacji wiemy, że do końca tego roku planowano remont kilkukilometrowego odcinka torów między stacjami Koźle Zachodnie, a Twardawa. Najciekawszy był fakt, że pod młotek miały iść obie nitki szyn w tym ta nieużywana już 13 lat. Opracowano projekt, dokonano pomiarów, ustalano termin prac.

Niestety w międzyczasie nasz kraj nawiedziła powódź porównywalna do tej z 1997 roku. Na nasze szczęście linia 137 nie ucierpiała, ale najgorsze może być dopiero przed nią.

We wschodniej części kraju uszkodzonych zostało wiele kilometrów szyn. Każdy chyba słyszał o zawalonym moście w okolicy Nowego Sącza. Te tory trzeba naprawić, a obiekty odbudować. Skąd wziąć na to pieniądze?

Być może (i tego sobie życzymy) znaczna część zostanie pokryta z ubezpieczeń, ale jeśli tych pieniędzy (niestety) będzie za mało to środki zostaną przesunięte z zaplanowanych już inwestycji, które mogą poczekać. Magistrala Podsudecka czeka już kilkadziesiąt lat więc pewnie znów będzie odstawiona na drugi plan. Tego właśnie się boimy i jesteśmy bardziej słoni zaryzykować twierdzenie, że do remontu nie dojdzie niżeli to, że zostanie on rozpoczęty zgodnie z planem.

Tak bardzo chcielibyśmy się pomylić, ale po latach stagnacji i wiecznego przekładania remontu trudno jest nam uwierzyć teraz w coś pozytywnego.

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Wtorek, 8 czerwca 2010r. godz.: 07:49. Nr wydania: 150/2010

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki