Dodano: Środa, 21 czerwca 2023r. godz.: 12:09. Nr wydania: 553/2023

Po trzydziestu latach wracają tam pociągi pasażerskie

W najbliższą sobotę 24 czerwca wracają pociągi pasażerskie na rewitalizowaną linię 266, na odcinek od Świdnicy do stacji Jedlina Zdrój (dalej Głuszyca) pomiędzy pasmem Gór Wałbrzyskich, a Gór Sowich.

W okresie wakacyjnym tym odcinkiem będą kursowały składy tylko w weekend, po trzy pary w sobotę oraz niedzielę. Dojedziemy nimi min. do Wrocławia. Pierwszy pociąg na trasie zobaczymy o godzinie 9:24. Wyruszy on ze Świdnicy, aby po 30 minutach dojechać do Jedliny Zdrój. Następne połączenia na tej linii od Świdnicy przed godziną 13 i po 20.

Za pół roku (od grudnia) organizator przewozów czyli Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i przewoźnik Koleje Dolnośląskie, planują wprowadzić normalny, regularny rozkład połączeń na tym trakcie, który obejmie sześć lub siedem codziennych par.

O ile hucznie i efektownie otwierano odcinek od Wrocławia do Sobótki i dalej do Świdnicy, o tyle na tym przedłużeniu traktu prawdopodobnie nie planuje się jakiegoś spektakularnego rozpoczęcia sezonu przewozowego. Na szczęście z pomocą Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu w pierwszy weekend lipca na tej linii będzie można zobaczyć pociąg specjalny z zabytkowym taborem. Szczegóły tutaj.

Dodajmy, że w chwili publikacji artykułu organizator pociągu specjalnego poinformował o tym, że większość miejsc na pociąg została już wyprzedana.

Prace budowlane na odcinku do Świdnicy do Jedliny Zdrój miały zakończyć się wcześniej, a termin oddania traktu do użytku przedłużał się i był przesuwany. Z czasem okazało się, że trzeba dodatkowo zabezpieczyć zbocza i zachowane konstrukcje mostów. Zbudowano całkiem nowe przystanki Jedlina Zdrój Centrum oraz Burkartów. Na dawnej stacji w Jugowicach, skąd odchodziła linia kolejowa do Walimia, znajdują się dwa boczne tory, co np. pozwoli na odstawienie taboru (np. dla pociągu specjalnego, odstawienie drezyn, czy kręcenia ujęć filmowych).

Podziękowania dla Pana Jacka Widawskiego za udostępnione zdjęcia.

Obraz: otwarciejugo1.jpg

Lokomotywa SM42-044 pomiędzy Jugowicami, a Zagórzem Śląskim. 9 maja 2023 r.

Obraz: otwarciejugo2.jpg

Jugowice Górne, lokomotywa SM42-1117. 9 maja 2023 r.

Obraz: otwarciejugo3.jpg

Jugowice, drezyna WM-15A nr 118. 25 maja 2023 r.

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Środa, 21 czerwca 2023r. godz.: 12:09. Nr wydania: 553/2023

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki