Stacje Magistrali Podsudeckiej, od których rozpoczynają się szlaki turystyczne
Stacja kolejowa, to idealny początek na rozpoczęcie wędrówek pieszych lub rowerowych. To tam często rozpoczynają się znakowane szlaki turystyczne. Sprawdzamy jak to jest ze stacjami naszej Magistrali Podsudeckiej.
Zaskoczeniem dla wielu może być to, że pierwszą od wschodu stacją Magistrali Podsudeckiej, przy której rozpoczyna się prawdziwy i znakowany szlak pieszy, jest ... Kędzierzyn-Koźle.
Kędzierzyn-Koźle
Wychodząc z gmachu dworca na północny parking od razu zobaczymy czerwone znaki szlaku im. Powstańców Śląskich.
Pokonanie całej trasy jest bardzo trudne, bowiem szlak liczy długość aż 50 kilometrów i biegnie przez ważne miejsca związane z III Powstaniem Śląskim. Najwyższym wzniesieniem na trasie jest Góra św. Anny. Co istotne szlak także kończy się na stacji kolejowej. Chodzi o malutką wieś Jasiona, z której pociągiem można wrócić do Kędzierzyna (wyremontowana linia kolejowa z Opola). Szlak przebiega również przez stację kolejową w Sławięcicach.
Do Kędzierzyna-Koźla dojedziemy pociągami Polregio i Intercity. Link do tej trasy na mapie: https://pl.mapy.cz/s/gunedabaza
Prudnik
Kolejną stacją na Magistrali Podsudeckiej, od której rozpoczyna się turystyczny szlak, jest Prudnik. Znajdziemy tam (jak kto woli) początek, albo koniec Głównego Szlaku Sudeckiego, który oznaczony jest znakowaniem czerwonym i ciągnie się przez całe Sudety z lub do Świeradowa Zdroju (przyjmuje się częściej, że szlak kończy się w Prudniku).
Pamiętam, jak jeszcze kursował TLK Kormoran, to tym pociągiem do Katowic podróżowało wiele osób, które właśnie w Prudniku zakończyły przejście Głównego Szlaku i w tym mieście odbierały okolicznościowy certyfikat.
W Prudniku na dworcu kolejowym rozpoczyna się również żółty szlak, który prowadzi turystów w rejon Wieszczyny i wsi Trzebina przy granicy państwowej.
Do Prudnika dojedziemy pociągami Polregio oraz Intercity.
Przy stacji w Prudniku od razu zauważamy znaki szlaków turystycznych
Paczków
Kolejną stacją, przy której biegną znakowane szlaki jest Paczków położony na granicy dwóch województw opolskiego i dolnośląskiego.
Od budynku dworca do centrum miasta prowadzi czerwony szlak tzw. dojście do Głównego Szlaku Sudeckiego, o którym wspomniano wcześniej. Jeżeli ktoś ma mapę lub po prostu zna okoliczne drogi, to może ze stacji w Paczkowie w jeden dzień dojść do Gór Złotych i wrócić na dworzec np. na powrotny pociąg TLK Sudety.
Dodatkowo od tejże stacji w Paczkowie wyprowadzono nowy szlak do stacji kolejowej Ziębice na linii z Kłodzka i Kamieńca do Wrocławia. Szlak ten znakowany jest na żółto.
Do Paczkowa dojedziemy pociągiem Intercity TLK Sudety codziennie i w weekendy Polregio.
Kamieniec Ząbkowicki
Następna stacja, o której wspomnę, to położony już na Dolnym Śląsku Kamieniec Ząbkowicki. Przy dworcu rozpoczyna się niebieski szlak, który prowadzi do wsi Ożarów, gdzie potem krzyżuje się on z zielonym Szlakiem Kurierów Solidarności. Niebieski szlak w Kamieńcu prowadzi m.in. przez park oraz piękny Pałac Marianny Orańskiej.
Drugi szlak wyprowadzony od stacji Kamieniec prowadzi nas do Barda, ale bardzo okrężną trasą bowiem omija on część towarową stacji i kieruje nas najpierw do Ząbkowic Śląskich. Do Barda schodzi się przez Różańcową górę. Szlak ten znakowany jest kolorem żółtym. Szlak ten przechodzi przez następną stację, o której wspomnę, czyli Ząbkowice Śląskie.
Dodam, że do Kamieńca Ząbkowickiego dojedziemy pociągami Intercity, Kolei Dolnośląskich oraz Polregio.
Ząbkowice Śląskie
Przez stację w Ząbkowicach Śląskich przebiega wspomniany już wcześniej żółty szlak od Kamieńca Ząbkowickiego oraz Barda. Dodatkowo dworzec PKP w Ząbkowicach jest miejscem, przez które przebiega znakowana na zielono trasa turystyczna do Twierdzy w Srebrnej Górze. Trasa o długości 20 kilometrów (przy starcie od dworca) przebiega m.in. przez centrum Ząbkowic.
W drugą stronę z PKP w Ząbkowicach zielony szlak prowadzi daleko aż w okolice Ślęży. Początkowo droga biegnie przy samych torach Magistrali Podsudeckiej. Zielonym szlakiem można dojść m.in. do Przełęczy Tąpadła, z której rozpoczyna się wejście na Ślężę. Zielony szlak kończy się na stacji Strzelce na linii kolejowej z Sobótki w stronę Świdnicy.
Do Ząbkowic dojedziemy pociągami Intercity oraz Kolei Dolnośląskich.
Piława Górna
Na tej stacji rozpoczyna się niebieski szlak, który prowadzi turystów do przełęczy pod wsią Błotnica. Ten urokliwy szlak nie zahacza zbyt wielu wzniesień, ale przechodzi w pobliżu wielu akwenów wodnych oraz miejscowość Przerzeczyn-Zdrój.
Do Piławy dojedziemy pociągami Kolei Dolnośląskich
Mościsko Dzierżoniowskie
Przez tę stacyjkę przebiega szlak, który osobiście znam bardzo dobrze. Trasa znakowana zielonymi znakami rozpoczyna się przy remontowanym ostatnio kościele w miejscowości Kiełczyn, przy położonych na zachód od Ślęży Wzgórzach Kiełczyńskich. Zielone znaki przez Tuszyn prowadzą nas do stacji w Mościsku. Stamtąd przez pagórki położone na północ od Wielkiej Sowy dotrzemy do wsi Glinno, gdzie krzyżują się inne szlaki.
Do Mościska dojedziemy pociągami Kolei Dolnośląskich.
Krzyżowa
Położona pomiędzy Mościskiem, a Świdnicą wieś Krzyżowa ma urokliwy przystanek kolejowy, w którym postój pociągu odbywa się na żądanie. Przez teren stacyjki przebiega zielony szlak łączący Świdnicę z Walimiem. Znając teren lub mając dobre mapy można z tego szlaku zejść pewnymi drogami do wspomnianej wcześniej także zielonej trasy w okolicy Mościska.
Do Krzyżowej dojedziemy pociągami Kolei Dolnośląskich.
Świdnica
Przy stacji zielone znaki, które zaprowadzą nas do wspomnianej wcześniej wsi Krzyżowa i dalej do Walimia.
Drugi szlak znakowany kolorem niebieskim prowadzi do pobliskiej wsi Witoszów (bardzo długiej i ciągnącej się na zachód) i dalej w okolice Świebodzic, Szczawna-Zdrój i zamku Książ.
Trzeci szlak wychodzący z dworca świdnickiego znakowany jest na żółto i prowadzi nas do Zagórza Śląskiego (południe), a stamtąd do Jedliny Zdroju (szlak nie przechodzi przez tamtą stacyjkę, ale blisko niej). Dalej żółte znaki prowadzą turystów aż do stacji Wałbrzych Główny. Ta niesamowita trasa ma długość 30 kilometrów i możne być dobrym pomysłem na całodzienną wędrówkę.
Do Świdnicy dojedziemy pociągami Intercity oraz Kolei Dolnośląskich.
Strzegom
Od położonej na północnym krańcu miasta stacji prowadzi niebieski szlak, który kończy się na dworcu w Jaworze (także stacja na Magistrali Podsudeckiej). Szlak ten przechodzi przez położoną pod Strzegomiem Górę krzyżową.
Do Strzegomia można dojechać pociągami Kolei Dolnośląskich.
Jawor
Poza wspomnianym wcześniej szlakiem niebieskim od stacji Jawor wyprowadzono trasę znakowaną na żółto. Trasę tę nazywa się Szlakiem Wygasłych Wulkanów i prowadzi ona m.in. przez okolice wsi Myślibórz i dalej aż do samej Złotoryi.
Do Jawora dojedziemy pociągami Kolei Dolnośląskich.
Podsumowanie
Trzeba powiedzieć, że pod względem możliwości wyruszenia prosto na szlaki ze stacji naszej linii kolejowej jest bardzo dobrze. Obfitość miejsc zaskakuje i nie trzeba wcale jechać do jednego miasta itp. Do wielu z miejscowości dojedziemy pociągami różnych kategorii i w dobrym czasie do zaliczenia długich i ciekawych tras, a przy tym z gwarancją powrotu koleją do domu.
Lato zbliża się wielkimi krokami. Być może uda się nam spotkać gdzieś na szlakach turystycznych w pobliżu Magistrali Podsudeckiej. Zatem: do zobaczenia na trasie.
Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Wtorek, 30 maja 2023r. godz.: 10:21. Nr wydania: 552/2023
Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.