Sami Swoi i Magistrala Podsudecka
Mowa o Racławicach Śląskich. Reżyser filmu pt. "Sami Swoi początek" Artur Żmijewski powiedział, że: - To był jedyny w Polsce obiekt, który spełniał nasze warunki. Pewnie dlatego, że na południowej stronie dworca można kręcić ujęcia z wykorzystaniem zabytkowego taboru, niekoolidując przy tym z ruchem kolejowym na linii 137.
W poniedziałek 19.06 do Racławic Śląskich zjechała ekipa filmowa, aktorzy, statyści oraz tabor kolejowy, aby nakręcić kilkanaście ujęć do nowej wersji tej komedii. Z racji kolejowego profilu naszej strony najbardziej interesuje Was, co można było zobaczyć kolejowego. Mianowicie: parowóz Ty42-24 z Pyskowic wraz z zabytkowymi starymi wagonami KSK Wrocław. Miłośnicy kolei z Wrocławia postarali się o nie lada sensację, ponieważ do Racławic sprowadzono także SU45-079 oraz lokomotywę serii SP42, która ma być przywrócona do służby. Był też inny tabor (lokomotywa SM42, wagony).
Sami Swoi geneza
Akcja filmu "Sami Swoi początek" dzieje się przed latem 1945 roku, czyli przed tym jak bohaterowie trylogii trafili na tzw. Ziemie Odzyskane. Nie jest to zatem kontynuacja, a tzw. prequel. Mając na uwadze to, że wiele kontynuacji kultowych ekranizacji do tej pory wyszło z mizernym efektem, wielu wątpi w sukces filmu reżyserowanego przez Artura Żmijewskiego, ale w tym wypadku może być inaczej. Scenariusz do nowych "Samych Swoich" napisał Andrzej Mularczyk, czyli ta osoba, która "Samych Swoich" wymyśliła i była scenarzystą też pierwszych trzech części filmu (autor ma obecnie 97 lat). Scenariusz oparty jest prawdopodobnie na podstawie jego książki wydanej 2011 roku pt. "Każdy żyje jak umie". Pan Mularczyk wydał tę książkę tak późno, ponieważ opisał w niej m.in. wojnę polsko-bolszewicką, o której za czasów premiery pierwszych "Samych Swoich" nie można było mówić. Ta książka to geneza rodu Pawlaków i Karguli i masa informacji o ich przeszłości, ale uwaga: w książce te rody nazywają się inaczej (dopiero na potrzeby filmu ustalono inne nazwiska Pawlak i Kargul).
Książka jest prześmieszna. Akurat zupełnie przypadkiem udało mi się ją jakiś czas temu zdobyć. Losowe cytaty z tej książki z wypowiedzi zwaśnionych rodów to np.:
Ty pragniesz gwiazdki z nieba, a Tobie los na szyi kamień uwiesza.
O ślubie z Manią (w książce Rozalią). Wiekiem ona była już przymuszona, bo miała już te swoje 28 lat.
O swojej żonie: Kobieta wie, że jest pora na obiad i pora kabany futrować.
Inne cytaty głównego bohatera:
Nie warto wybijać komuś zębów, kto już je wcześniej stracił.
On jest po to, aby psy miały na kogo szczekać.
Ja na księdza pasuje, jak kot na ogiera.
Czyli można powiedzieć, że książka serwuje ten sam humor, jak kultowe filmy "Sami Swoi". Na jej początku znajdujemy wyjaśnienie, że stryj Pana Mularczyka przyjechał z Kresów na Dolny Śląsk i opowiadał wtedy epopeje o zwaśnionych rodach jakie zapamiętał z dzieciństwa. Część z tych historii, to sama prawda, ale część jest zmyślona. Andrzej Mularczyk pierwszy raz słyszał te opowiastki jak miał 15 lat, a że okazał się genialnym pisarzem, to tak powstali "Sami Swoi".
Czy film przedstawi wydarzenia z książki - nie wiadomo, ale można tak przypuszczać. W Racławicach Śląskich kręcono ujęcia do dwóch wydarzeń. Pierwsze tragiczne, a nie komiczne. Mowa o wyświetleniach ludności Polskiej na Syberię. Na peronie usypano sztuczny śnieg. Parowóz i wagony także były umorusane jakąś białą substancją. Było to o tyle ciekawe, że panował upał, ale znacznie łatwiej jest zrobić w lecie zimę niż w zimie lato. Sceny z tych dwóch pór roku były kręcone w Racławicach. Gapie mogli zaobserwować jak Kazimierz Pawlak wjeżdża saniami na peron i szuka w wagonach swojej rodziny. Udaje mu się przekupić żołnierza ZSRR wódką, ale upada od uderzenia karabinem. Na genialnie przerobionej stacji wywieszono tablicę z nazwą Tremblowa (pisaną po rosyjsku). Tutaj już mała różnica z książką. W książce pisano Tremblowa, ale jak ktoś zna język rosyjski, to zauważy, że napis wywieszony na szyldzie na stacji jest troszkę inny.
Filmowy Kazimierz Pawlak za chwilę wjedzie na dworzec
Afryka z jednej strony planu a Arktyka z drugiej
Zima na początku lata na stacji Racławice Śląskie
Popołudniu i wieczorem umyto parowóz, wagony i peron. Przyszła kolej na sceny przesiedleń ludności na zachód. Na peronie pojawiły się liczne zwierzęta gospodarskie i było wielkie pakowanie. Na jednym z wagonów napisano, że pojedzie nim rodzina Kazimierza Pawlaka.
Kręcenie ujęć pod okiem obecnego na planie reżysera zakończyło się około godziny 19.
Warto też pochwalić szeroko pojętą kolej, ponieważ tory, perony, dworzec, drogi dojazdowe w Racławicach, to kilka spółek PKP. Na czas pracy filmowców wszystko było dobrze przygotowane. Wykoszono cały teren stacji: zarówno północą, jak i południową stronę. Te prace trwały tydzień! Wykoszono pobocza przy drogach dojazdowych. Wstawiono nowe piękne drzwi. Naprawiano oświetlenie holu dworca i wiele, wiele więcej.
Radocha dla miłośników kolei
Rozpoczęły się prawdziwe żniwa dla kolejowych fotografów, których było bardzo mało. Raz przez to, że informacje o kręceniu ujęć w Racławicach były trzymane raczej w tajemnicy, a dwa, że ochrona filmowa wiele fotografom utrudniała, ale tylko do jakiegoś czasu.
Od godziny 16 kursowała SU45, która przetaczała wagony i formowała dwa pociągi, jakie miały odjechać w stronę Kędzierzyna. Jednym z nich miał być skład prowadzący parowóz i stare wagony. Reżyser chciał, aby kolejnego dnia, podczas ujęć w okolicy Pyskowic, wagony retro miały inną kolejność. Drugi pociąg formował się pod tabor KSK. Tutaj taka mała ciekawostka. Prawdopodobnie w 2007 roku lub styczniu 2008 roku lokomotywa SU45 prowadziła ostatni raz planowy pociąg z Kędzierzyna do Nysy. Czyli w Racławicach była to pierwsza wizyta SU45 od blisko 15 lat.
Po zakończeniu zdjęć lokomotywa SM42-678 zjechała na linię 294 i wyciągnęła parowóz Ty42-24 ze składem retro na tory podsudeckie. Potem jeszcze przez dwie godziny trwało formowanie składów na Kędzierzyn, a w międzyczasie przez stację przejechały dwa towarowe i wieczorny szynobus do Nysy.
Drugiego dnia (20.06) rano z Racławic Śląskich wyjechał autobus ze statystami. Ujęcia do filmu kręcono w okolicy Pyskowic. Jak nam powiedzieli statyści były m.in. ujęcia kręcone z drona. Parowóz kursował w tamtej okolicy prawie cały dzień. Można przypuszczać, że w filmie zobaczymy tułaczkę ludności Polskiej na ziemie zachodnie.
Podsumowanie
To może się udać. Filmowcy podeszli do tematu inaczej i nie pokazują dalszych losów znanych bohaterów, a cofają się w czasie. Premiera kinowa filmu planowana jest na piątek 10 listopada br. Dla nas najważniejsze jest to, że część ujęć kręcono na Magistrali Podsudeckiej. Jeżeli ktoś z czytelników będzie oglądał ten film, to na pewno zainteresują go ujęcia racławickiej stacji, zabytkowego taboru, czy przebranych statystów (część z nich to kolejarze lub miłośnicy kolei).
SAMI SWOI. POCZĄTEK
Gatunek: komedia, obyczajowy
Obsada: Adam Bobik (Kazimierz Pawlak), Karol Dziuba (Władysław Kargul), Paulina Gałązka (Nechajka Słobodzian), Weronika Humaj (Mania Ziębicka), Zbigniew Zamachowski (Kacper Pawlak), Katarzyna Krzanowska (Maryjka Pawlak), Mirosław Baka (Ziębicki), Wojtek Malajkat (Ksiądz), Anna Dymna (Pecynicha), Janusz Chabior (Wincenty Kargul), Adam Ferency (Wujko Pecyn), Agnieszka Suchora (Ziębicka).
Reżyseria: Artur Żmijewski
Zdjęcia: Piotr Śliskowski
Scenariusz: Andrzej Mularczyk
Reżyser castingu: Piotr Bartuszek
Scenografia: Ryszard Melliwa, Marcin Dyakowski
Dekoracja wnętrz: Radosława Burdzy
Kostiumy: Emilia Czartoryska
Charakteryzacja: Pola Guźlińska
Montaż: Jarosław Barzan
Dźwięk: Dariusz Stanek, Przemysław Kamieński
Muzyka: Paweł Lucewicz
Producent wykonawczy, kierownik produkcji: Krzysztof Łojan
Producent: Tomasz Kubski, Mikołaj Fajks
Produkcja: CK Dezerterzy
Koprodukcja: TVN Warner Bros Discovery, NEXT FILM
Partner: Województwo Świętokrzyskie
Dystrybucja: NEXT FILM
Materiał prasowy Next Film
Polecane materiały
Relacja na stronie Raclawice.NET
Galeria zdjęć na stronie Raclawice.NET
Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Piątek, 23 czerwca 2023r. godz.: 19:53. Nr wydania: 554/2023
Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.
Polecamy teksty na podobny temat
- Zagadkowe wykolejenie lokomotywy SU46
- Miłośnicy kolei ufundowali nowy kielich mszalny - Świętujemy Dzień Kolejarza
- Dobiega końca remont dachu na zabytkowej lokomotywowni w Racławicach Śląskich
- Dzień Kolejarza to nie jest zapomniane święto
- Wiemy coraz więcej o pikniku kolejowym w Racławicach Śląskich
- Zmiana terminu pikniku kolejowego
- Pociąg na stacji Pietrowice Wielkie
- Czy jest przełom w sprawie linii kolejowej Głubczyce-Racławice Śląskie?
- Zapraszamy do obejrzenia
- Rewelacyjny film o kolei z lat 70-tych i 80-tych - musisz to zobaczyć
Następne teksty:
- Konkurs: Twoja fotografia w Kalendarzu Kolej Podsudecka 2024
- Trwa remont dworca kolejowego w Raciborzu