Dodano: Czwartek, 18 lipca 2024r. godz.: 07:49. Nr wydania: 578/2024

Zaproszenie - Pociągiem w Góry Sowie na piknik rodzinno - historyczny 21.07.24

Z nami nie będziecie się nudzić! Tak brzmiało hasło, które kilkukrotnie zamieściliśmy w naszych wydarzeniach. Oto dowód: 21 lipca w ramach przejazdu w Góry Sowie podróżnych czeka nie tylko zniżka na zwiedzanie Pałacu Jedlinka, ale również piknik rodzinno-historyczny. I to z masą aktywności i atrakcji.

Może ktoś ma ochotę na jazdę zabytkowym motocyklem Ural? Albo rozmowę z prowadzącym "History Hiking"? A to zaledwie wycinek przygotowanego programu. Wszystkie szczegóły w opisie u organizatora. Zachęcamy do udziału w przejeździe. Ponadto istnieje możliwość zniżki dla podróżnych na zwiedzanie "Dawnej Kopalni Nowa Ruda".

Podobnie jak to było 14 lipca, podróżnych czeka jeszcze oprowadzanie na stacji Wałbrzych Główny - do 40 min.

Zapraszamy ! Ucieszą się i młodsi i starsi. Przypominamy, dochód z biletów przeznaczony jest na renowację zabytkowego taboru i cele statutowe.

Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu zaprasza na kolejną odsłonę projektu "Kolejowe szlaki Dolnego Śląska". Głównym celem naszej oferty jest możliwość zwiedzania Dolnego Śląska z kolejowej perspektywy - poprzez podróż w wagonach historycznych ciągniętych zabytkową lokomotywą. Dodatkiem do przejazdów jest komentarz przewodnika (dostępny tylko w części składu, w wagonach serii Bi) - przez klasyczny radiowęzeł opowie on o historii mijanych miejsc w nawiązaniu do historii kolejnictwa, architektury, przemysłu i samego regionu. Ponadto opowieści przewodnika można również posłuchać na zewnątrz składu podczas postojów pociągu.

Wagony historyczne serii Bi z lat 1928 - 1930 oraz wagony standardu Y z lat 70-tych XX wieku pociągnie lokomotywa Fiat? SU45 - 079 z 1973 roku (jedyny czynny z tej serii spalinowóz utrzymany w historycznych barwach wraz z oryginalnym wyposażeniem technicznym. Lokomotywa posiada także detale dekoracyjne, w jakie spalinowozy te wyposażano w latach ich codziennej eksploatacji).

Wagony nie są ogrzewane, co należy wziąć pod uwagę w doborze ubrań w wypadku niższych temperatur.

W składzie funkcjonuje bar serwujący kawę z ekspresu, herbatę i zimne napoje. Można w nim także kupić klubowe gadżety. Cały zysk ze sprzedaży w barze przeznaczamy na cele statutowe stowarzyszenia.

W ramach wydarzenia 21 lipca oferujemy wszystkim chętnym 3 przejazdy.

Proponowane relacje to:

  1. Wrocław Główny - Świdnica Miasto - Jedlina Zdrój (możliwość pozostania w Jedlinie i zwiedzania przez około 6 godzin, lub podróży kolejnymi pociągami) - Świdnica Miasto - Wrocław Główny
  2. Jedlina Zdrój - Nowa Ruda - Jedlina Zdrój (czas na zwiedzanie Nowej Rudy około 4 godziny)
  3. Nowa Ruda - Jedlina Zdrój - Wałbrzych Główny - Jedlina Zdrój - Nowa Ruda

Historyczny skład przejedzie tego dnia aż po trzech malowniczych liniach kolejowych, nr 285, 266 oraz 286. Pociąg wyruszy z Wrocławia Głównego w kierunku stacji Świdnica Miasto przez Sobótkę Zachodnią (linia nr 285). Za Świdnicą Kraszowice wjedzie na szlak dawnej ?Kolei Bystrzyckiej? - linia nr 266. Zbudowano ją na początku XX wieku. Biegnie ona w dolinie rzeki Bystrzycy i kilkakrotnie ją przekracza. Zachwyca w tym miejscu nie tylko mnogość obiektów inżynieryjnych, wielu mostów o różnych konstrukcjach (zabytkowych), ale przede wszystkim widok Gór Sowich. Ponadto jest to linia, która posiada bardzo ostre łuki: Najmniejszy promień łuku znajduje się pomiędzy Bystrzycą Górną a Lubachowem i wynosi 235 m. Dużego uroku dodają również dobrze zachowane zabytkowe dworce, które odznaczają się charakterystyczną architekturą z przełomu wieku XIX i XX. Podróż pociągiem w relacji 2 i 3 to okazja do przejechania większości trasy linii 286 (Kłodzko Główne - Wałbrzych Główny). Położona jest w krajobrazie Gór Sowich, Wzgórz Włodzickich, Gór Wałbrzyskich a nawet Gór Stołowych. Znajdują się tu jedne z najwyższych mostów i wiaduktów kolejowych w Polsce. Są one jednocześnie zabytkami sztuki inżynieryjnej. Warto także zaznaczyć, że linia ta w swoim przebiegu posiada trzy tunele. Tym razem będzie to również okazja do przejazdu przez najdłuższy pozamiejski tunel kolejowy w Polsce - pod górą Mały Wołowiec, jego długość wynosi 1601 m (relacja do Wałbrzycha Głównego) - oraz drugi najdłuższy na tym szlaku o długości ponad kilometra pod Świerkową Kopą.

Wybierając się z nami na wycieczkę wspierasz ratowanie zabytków kolejnictwa - zyski ze sprzedaży biletów, w tym klubowych gadżetów i pamiątek przeznaczane są na remonty, prace bieżące przy zabytkowym taborze oraz cele statutowe Klubu. Możliwość zakupienia biletów w również u obsługi pociągu.

Linki: https://kskwroclaw.pl/kolejowe-szlaki-dolnego-slaska-21-07-2024/

Piknik w Jedlince: https://www.facebook.com/browarjedlinka/posts/

Obraz: pknjedlrodz1.jpg
Obraz: pknjedlrodz2.jpg
Obraz: pknjedlrodz3.jpg
Obraz: pknjedlrodz4.jpg
Obraz: pknjedlrodz5.jpg

Autor: KSK Wrocław.
Publikacja tekstu: Czwartek, 18 lipca 2024r. godz.: 07:49. Nr wydania: 578/2024

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki