Dodano: Wtorek, 28 maja 2024r. godz.: 07:09. Nr wydania: 577/2024

Kolejowy "Dzień dziecka" na dworcu głównym we Wrocławiu.

1 i 2 czerwca w godzinach od 10 do 18 w Sali Sesyjnej dworca Wrocław Główny będzie można podziwiać sporych rozmiarów makietę kolejową w skali H0 (1:87), przygotowaną przez Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu. To nie lada gratka dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć żywą kolej w miniaturze, poznać tajniki modelarstwa a jednocześnie zobaczyć realistycznie odwzorowany tabor kolejowy - również taki, którego na co dzień już nie zobaczymy na stalowych szlakach.

Czas trwania wydarzenia: od 1 do 4 czerwca!

Sekcja modelarska stowarzyszenia przygotowała w ramach "żywej" prezentacji zestaw makiety składający się z ponad 35 modułów, co daje podobną długość w metrach. To znacznie więcej niż fragment prezentowany przez Klub podczas ostatniej nocy muzeów. Po makiecie będzie poruszał się realistycznie odwzorowany tabor kolejowy z przedziału epok modelarskich od III do VI, co oznacza w praktyce lokomotywy i wagony z okresu od lat 60. aż do czasów współczesnych. Będą wśród nich wagony towarowe różnych typów, wagony pasażerskie, spalinowozy i elektrowozy. Nie zabraknie także parowozów, które posiadają wytwornice dymu, oraz podobnie jak pozostałe pojazdy trakcyjne emitują realistycznie dźwięki. Na makiecie znajdzie się realistycznie odwzorowany krajobraz, wraz ze stacją Głuszyca, jaka w rzeczywistości znajduje się na jednej z najbardziej malowniczych linii kolejowych na Dolnym Śląsku: linii nr 286 Kłodzko Główne ? Wałbrzych Główny. Ponadto w skład prezentowanej makiety dołączona będzie stacja techniczna. Oba moduły stacyjne posiadają panel sterowniczy imitujący rzeczywiste panele, jakie znajdują się w nastawniach kolejowych ( specjalnych budynkach sterujących ruchem kolejowym na stacjach, gdzie zmienia się zwrotnice, podaje sygnały na semaforach, układa drogę przejazdu pociągu przez stację ). Dzięki takiemu układowi makiety uczestnicy będą mogli zapoznać się z ruchem kolejowym podobnym do tego jaki występuje w rzeczywistości czy zaobserwować przeprowadzanie manewrów.

Ze względu na "Dzień dziecka" członkowie Klubu będą szczególnie nastawieni na interakcje z najmłodszymi uczestnikami wydarzenia, aby zapoznać ich z niezwykłym światem kolei żelaznej w miniaturze. Warto również dodać, że Sala Sesyjna to jedno ze szczególnych miejsc dworca głównego. Nie tylko ze względu na dostępną przestrzeń, ale także dekoracyjny i historyczny charakter wnętrza.

Pozostałe atrakcje organizowane na dworcu głównym we Wrocławiu z okazji "Dnia dziecka"

1 czerwca od godziny 9:00 do 14:00 dzieci wraz z rodzicami mogą wziąć udział w ciekawej grze terenowej, którą na tę szczególną okazję przygotowała Biblioteka Miejska (w budynku dworca mieści się Filia nr 12 ) a zatytułowaną "Tajemnice biblioteki". Uczestnikom przyda się smartfon, z pomocą którego trzeba będzie odszukać ukryte wskazówki na terenie całej biblioteki - a zebrane pozwolą na rozwiązanie zagadki detektywistycznej.

Również 1 czerwca znajdującą się w budynku dworca Galeria BWA, przygotowała dla najmłodszych gry i konkursy inspirowane trwającą w tym miejscu wystawą pod tytułem "Olbrzymki". Czas trwania: od godziny 12:00 do 18:00.

4 czerwca od godziny 10:00 do 13:00 odbędzie się festyn pod nazwą "Dolnośląska Policja Dzieciom". Policjanci podczas tego wydarzenia zaprezentują uczestnikom sprzęt, jakiego na co dzień używają oraz opowiedzą o zasadach bezpieczeństwa ruchu drogowego. To nie koniec. Podczas wydarzenia dzieci spotkają również "czworonożnych funkcjonariuszy" wraz z przewodnikami i policyjną maskotkę - Komisarza Lwa.

Organizatorzy wydarzenia: Polskie Koleje Państwowe wraz z Klubem Sympatyków Kolei we Wrocławiu, Biblioteką Miejską, Galerią BWA i Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu.

Obraz: dziendzieckakskwroclaw1.jpg
Obraz: dziendzieckakskwroclaw2.jpg
Obraz: dziendzieckakskwroclaw3.jpg

Autor: KSK Wrocław.
Publikacja tekstu: Wtorek, 28 maja 2024r. godz.: 07:09. Nr wydania: 577/2024

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki