Dodano: Poniedziałek, 26 kwietnia 2010r. godz.: 12:07. Nr wydania: 145/2010

Węzeł kolejowy z Racławic Śląskich może zostać najatrakcyjniejszym miejscem regionu

Słuchacze Radia Opole wybierają najciekawsze, a często nieznane miejsce Opolszczyzny. Wśród nominowanych jest racławicki węzeł kolejowy, który w przyszłości ma zostać przygranicznym Skansenem. Wygrana w konkursie radiowym z pewnością ułatwi realizację tego ambitnego zadania, ale potrzebne są Wasze głosy.

Konkurs trwa tylko przez ten tydzień i zostanie zakończony w czwartek 29 kwietnia. Do rywalizacji o miano najbardziej atrakcyjnego miejsca Opolszczyzny staje kilkanaście miejscowości w tym między innymi Zamek w Mosznej, czy Wyspa Bolko w Opolu. Nominowany jest też racławicki węzeł kolejowy, gdzie w przyszłości planuje się utworzyć polsko-czeski skansen.

W Racławicach, na południowej stronie miejscowego dworca rok rocznie organizowany jest piknik kolejowy, który ściąga na południe Opolszczyzny kilka tysięcy osób. Główną atrakcją jest przejazd drezynami przez przygraniczną linię kolejową do Głubczyc połączony z wjazdem na monumentalny most nad rzeką Osobłogą i przejazdem po prawdopodobnie najwyższych nasypach kolejowych w Polsce. Dwa lata temu linią do Głubczyc kursował zabytkowy parowóz TKp ze Skansenu kolejowego w Pyskowicach. Na miejscowej stacji znajduje się nie używana, ale wciąż sprawna obrotnica parowozów z 1898 roku. Unikatem jest specjalny wodociąg, który z rzeki oddalonej o 1,5 kilometra potrafi dostarczyć wodę na teren stacji pokonując przy tym dużą różnicę wysokości.

W przyszłości planuje się połączyć Racławice z czeską kolejką wąskotorową, która kończy się w pobliskiej Osobłodze (4 kilometry od Racławic).

Mieszkańcom Racławic, lokalnym miłośnikom kolei, społecznikom, którzy przez dwa lata koszą linię kolejową do Głubczyc i chcą uratować, organizatorom tegorocznej imprezy bardzo zależy na głosach, ponieważ nagrodą w konkursie jest reklama miejsca w Radiu. Jak wiemy w tym roku nie udało się pozyskać dofinansowania na rzecz organizacji imprezy i każda pomoc, każda reklama jest na wagę złota. Rywalizacja z innymi będzie trudna, a wygrać może tylko jedno miejsce.Dlatego bardzo Was proszę, pomóżcie i zagłosujcie.

Aby oddać głos na racławicki węzeł kolejowy należy wysłać SMS o treści ranking.raclawice pod numer 7143. Koszt takiego SMSa to 1,22zł brutto.

Więcej informacji na stronach Radia Opole.

Przeczytaj historię węzła kolejowego w Racławicach Śląskich

Fotogaleria

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Poniedziałek, 26 kwietnia 2010r. godz.: 12:07. Nr wydania: 145/2010

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2023
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki