Dodano: Poniedziałek, 22 marca 2010r. godz.: 06:55. Nr wydania: 135/2010

Pośpieszny na podsudeckiej - za sprawą naszych czytelników akcja trwa nadal

Słowa uznania należą się całej rzeszy naszych czytelników (pasażerów), którzy mimo nieustannych negatywnych odpowiedzi ze strony spółki Intercity oraz Ministerstwa Infrastruktury nadal walczą o powrót pociągu pośpiesznego.

Od pół roku, mniej więcej raz na tydzień docierają do nas kopie listów w sprawie przywrócenia dalekobieżnego połączenia kolejowego na Magistrali Podsudeckiej. Piszą zwykli pasażerowie z różnych rejonów okolicy. Kilka dni temu dotarł do nas list z Koźla, wczoraj z Prudnika. Na dobrą sprawę nie jesteśmy w stanie powiedzieć ile osób nadal pisze w omawianej sprawie. Dzieje się tak mimo notorycznych odmów ze strony przewoźnika, czyli spółki Intercity oraz Ministerstwa Infrastruktury. Jak wiemy Ministerstwo powinno dzielić pieniądze (dofinansowanie) sprawiedliwie na każdy region i linię, ale takiego czegoś nie ma. Pasażerowie linii kolejowej opartej o trakcję spalinową są pasażerami gorszej kategorii.

Ostatnio dotarł do nas bardzo ciekawy list na ten temat. Jego autor sugeruje, by powyższą sprawę zgłosić do Strasburga, ponieważ dzielenie dofinansowania społecznego na regiony i wybrane linie jest przykładem marginalizacji społeczeństwa. Trzeba przyznać, że jest to koncepcja nadzwyczaj ciekawa.

A co czytamy w listach wysłanych ostatnio to przewoźnika i Ministerstwa? Oto fragmenty:

Okolica, w której mieszkam pozbawiona jest przynajmniej jednego dalekobieżnego połączenia, a rozkład pociągów lokalnych często mija się z oczekiwaniem społeczeństwa. Ponadto aby dostać się przykładowo na Górny Śląsk muszę liczyć się z kilkoma przesiadkami co dodatkowo utrudnia podróż.

Społeczeństwo jest znużone postępowaniami Warszawy, wygląda to tak, jak by właśnie Warszawa swoim postępowaniem dokonywała celowego rozbioru naszego kraju, nie licząc się ze społeczeństwem zamyka kolejne linie kolejowe i po cichu je rozbiera. Zamiast linii kolejowych oferuje coraz częściej Internet, być może myślą, że zamiast jeździć pociągami będziemy się teleportować - to będzie na pewno szybsze od pociągu pospiesznego.

Bardzo dobry przykład można zaczerpnąć z Czech, najmniejsza linia kolejowa jest czynna, a na stacjach tętni życie.

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Poniedziałek, 22 marca 2010r. godz.: 06:55. Nr wydania: 135/2010

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki