Dodano: Środa, 17 czerwca 2009r. godz.: 17:33. Nr wydania: 68/2009

W sobotę duża impreza kolejowa po drugiej stronie granicy - będą dwa parowozy

Już w najbliższą sobotę 20 czerwca w Osobłodze (Osoblaha) oficjalnie rozpoczęcie sezonu turystycznych kolejowych wycieczek składem retro po czeskiej wąskotorówce. Będzie można zobaczyć w ruchu co najmniej dwa parowozy (wąskotorowy i normalnotorowy). Jeśli ktoś chciałby tego dnia wystawić swój biznes pokazując polską kulturę, jedzenie itp. będzie miał okazję zarobić.

W najbliższą sobotę 20 czerwca tradycyjne coroczne otwarcie sezonu turystycznych wycieczek kolejowych po ostatniej czynnej wąskotorówce w Czechach czyli linii kolejowej Trzemesna-Osoblaha. O godzinie 9:30 z Krnova wyruszy specjalny pociąg prowadzony parowozem normalnotorowym (prawdopodobnie będzie to parowóz Škoda 72Lo1 464 202, zdjęcie tutaj). Pociąg o godzinie 10:00 dojedzie do Trzemesnej, gdzie rozpoczyna się kolej wąskotorowa.

Wąskotorowy skład Retro prowadzony dużym parowozem wyruszy z Trzemesnej o godzinie 10:45 (dojazd do Osoblahy o godzinie 12:35). Na trasie multum atrakcji. Parowóz jaki zobaczymy na wąskotorówce to nie znany z ubiegłych lat malutki U46, ale znacznie większa maszyna odrestaurowana w tym roku.

W Osobłodze zostanie zorganizowana impreza o charakterze pikniku kolejarskiego. Organizatorzy zapraszają firmy z Polski, które chciałby wystawić/sprzedawać w Osobłodze polskie specjały (kuchnię itp.) lub takie rzeczy jak wydawnictwa kolejowe i historyczne. Będzie to świetna okazja do zarobienia, bo jak wiadomo na taką imprezę zjeżdżają się turyści z Czech, Polski, Niemiec, Austrii i wielu innych krajów.

Wyjazd powrotny pociągu z Osobłogi do Trzemesnej o godzinie 14:45. Dojazd od stacji końcowej o godzinie 16:46. Odjazd normalnotorowego parowozu z Trzemesnej do Krnova o godzinie 17:33 (w Krnovie o godzinie 18:05).

Koszta

Przejazd pociągiem normalnotorowym prowadzonym parowozem z Krnova do Trzemesnej kosztuje 40 koron (w jedną stronę).

Przejazd wąskotorówką w jedną stronę to koszta: dorośli 80 koron, dzieci 40 koron. W dwie strony: dorośli 140 koron, dzieci 70 koron. Przewóz roweru lub psa kosztuje 20 koron w jedną stronę. W sprzedaży bilety rodzinne w cenie 180 koron (w jedną stronę) oraz 330 koron (w dwie strony).

Sezon turystycznych przejażdżek trwa do 30 sierpnia. Pociągi kursują w soboty i niedzielę zawsze według takiego samego rozkładu jazdy jak w dniu otwarcia. W każdą sobotę skład prowadzony jest tylko przez lokomotywę parową. W pozostałe dni do parowozu dołączana jest lokomotywa spalinowa. W składzie znajdują się różne typy wagonów: kryte, odkryte, wagon piwny itp.

Plakat informacyjny dotyczący imprezy po stronie czeskiej jest dostępy tutaj.

Sporo informacji dotyczącej kolejki Trzemesna-Osoblaha dostępnych jest na oficjalnej stronie internetowej stowarzyszenia organizującego przewozy w stylu retro po czeskiej wąskotorówce: www.osoblazsko.com.

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Środa, 17 czerwca 2009r. godz.: 17:33. Nr wydania: 68/2009

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki