Dodano: Poniedziałek, 11 października 2010r. godz.: 19:45. Nr wydania: 169/2010

Krótkofalowcy sami kończą oczyszczanie linii kolejowej

Prawie cały 16-kilometrowy odcinek linii kolejowej Głubczyce-Racławice Śląskie jest już oczyszczony. Mimo zimna i niesprzyjającej aury na torowisku społecznie pracują krótkofalowcy z Głubczyc.
::rysunek:globczycekolej.jpg@Praca Krótkofalowców wygląda imponująco::

Ostatni pociąg na linii kolejowej łączącej Racławice i Głubczyce pojawił się 10 lat temu. Marzeniem społeczników była organizacja specjalnego składu w czasie sierpniowej imprezy kolejowej w Racławicach, który miałby dojechać do Głubczyc. Niestety nie udało się, ale mimo to zapał miłośników kolei nie osłabł.

Do tegorocznej imprezy kolejowej w Racławicach udało się wykosić około 11-kilometrów linii kolejowej na odcinku od Racławic Śląskich do przystanku Głubczyce Las. Później prace zostały przerwane. Teraz kontynuują je mieszkańcy Głubczyc.

- skończyliśmy już oczyszczanie torów na odcinku od Głubczyc Las do miejscowości Gadzowice - relacjonuje Arkadiusz Korus ze Stowarzyszenia Krótkofalowców Pogórza Opawskiego. - ten odcinek był w najgorszej kondycji na całej trasie.

Prace prowadzone były również w pobliżu głubczyckiego dworca. Zostało już niewiele by cały 16-kilometrowy trakt został oczyszczony.

- prawie cała linia jest już przejezdna dla drezyny kolejowej - podsumowuje nasz rozmówca. - aby możliwy był przejazd lokomotywy trzeba w niektórych miejscach poszerzyć wykarczowane torowisko. - trzeba dopilnować by kolej zadbała o naprawę wiaduktu kolejowego w okolicy miejscowości Gadzowice, który został naruszony przez samochód ciężarowy.

Krótkofalowcy posiadają zgodę zarządcy torów na prowadzenie prac. Wspólnie z miłośnikami kolei z Racławic i Białej na torowisku pracują już trzy lata. Gdyby nie ich zapał kolejce groziłaby rozbiórka.

W przyszłym roku kolej głubczycka (linia kolejowa Głubczyce-Racławice Śląskie) będzie miała 135-lat. To idealna i chyba najlepsza okazja do realizacji marzenia jakim jest przejazd pociągu specjalnego tą piękną, przygraniczną trasą.

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Poniedziałek, 11 października 2010r. godz.: 19:45. Nr wydania: 169/2010

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki