Dodano: Czwartek, 12 lutego 2009r. godz.: 21:55. Nr wydania: 23/2009

PTTK Prudnik wspiera akcję

Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego "Sudety Wschodnie" w Prudniku poparł naszą akcję i wystosował listy do Ministerstwa Infrastruktury oraz przewoźnika PKP Intercity z wnioskiem o reaktywowanie połączenia Kraków - Jelenia Góra przez Magistralę Podsudecką. Oto treść tego listu:

Pan
Krzysztof Celiński
Prezes Zarządu
PKP Intercity Sp. z o. o.

Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego "Sudety Wschodnie" w Prudniku zwraca się do Pana Prezesa z propozycją przywrócenia pociągu pospiesznego łączącego województwo śląskie przez powiat prudnicki w województwie opolskim z południową częścią województwa dolnośląskiego (przez tzw. magistralę podsudecką).

Od czasu likwidacji najpopularniejszego, naszego ostatniego dalekobieżnego połączenia kolejowego (przełom 2007/2008) relacji Kraków Główny - Prudnik - Nysa - Jelenia Góra turyści mają spore problemy z korzystaniem z szlaku komunikacyjnego, łączącego ludną aglomerację GOP z południową częścią województwa opolskiego. Podobny problem dotyczy mieszkańców naszego regionu, którzy stracili jedyne bezpośrednie połączenie kolejowe z województwami: śląskim i dolnośląskim.

Obszarem działania naszego oddziału PTTK jest teren powiatu prudnickiego w tym szczególnie atrakcyjny rejon Gór Opawskich (wschodnia część pasma). W Prudniku przy dworcu kolejowym rozpoczyna się oznakowany Główny Szlak Sudecki im. M. Orłowicza prowadzący aż do Świeradowa Zdroju przy granicy niemieckiej. To jeden z najpopularniejszych szlaków pieszych w Polsce. Jego atrakcyjność obniża fakt, iż turyści mają problem z dotarciem na jego początek w Prudniku.

Osłabiona dostępność komunikacyjna naszego regionu spowodowana likwidacją jedynego pociągu relacji międzywojewódzkiej sprawia, iż promocja turystyki przez nasze stowarzyszenie napotyka na barierę, której sami nie jesteśmy w stanie przezwyciężyć.

Pragniemy zauważyć, iż liczący ponad 300 członków oddział PTTK w Prudniku organizuje w ciągu roku kilkadziesiąt imprez masowych o charakterze turystycznym. Nasi turyści są bardzo aktywni w dziedzinie wycieczek indywidualnych i zdobywania odznak. W przeszłości często korzystali z dobrodziejstwa istnienia pociągów bezpośrednio łączących Prudnik z województwem śląskim oraz - a może przede wszystkim - dolnośląską częścią Sudetów.

Mamy głęboką nadzieję, że przywrócenie na naszej linii kolejowej Nysa - Prudnik - Kędzierzyn-Koźle pociągów relacji międzywojewódzkiej (woj. dolnośląskie - Prudnik - woj. śląskie) ułatwi turystom dojazd do ziemi prudnickiej znanej z unikalnych walorów turystycznych, graniczącej z znanymi czeskimi ośrodkami narciarskimi.

Z wyrazami szacunku:
prezes oddziału PTTK w Prudniku Józef Michalczewski

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Czwartek, 12 lutego 2009r. godz.: 21:55. Nr wydania: 23/2009

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki