Dodano: Czwartek, 1 grudnia 2011r. godz.: 17:59. Nr wydania: 227/2011

Dziś minęło 135 lat

Dziś pamiętamy o 135 rocznicy ukończenia budowy linii kolejowej, która połączyła Racławice Śląskie z Kędzierzynem Koźlem. Tym samym jest to oficjalna data zakończenia budowy kolei podsudeckiej w jej obecnym kształcie. Z tej okazji, już wcześniej, został wydany Kalendarz Kolej Podsudecka 2012.

1 grudnia 1876 roku oddano do użytku ostatni fragment Magistrali Podsudeckiej, czyli linii kolejowej łączącej Legnicę z Nysą i dalej Raciborzem oraz Koźlem. Ostatnim fragmentem było odgałęzienie z Racławic Śląskich do Koźla przez Głogówek. Wcześniej z Racławic można było dojechać do Raciborza, stąd za historyczny odcinek linii uważa się ten biegnący do miasta w województwie śląskim, a obecnie Magistralą Podsudecką nazywa się linię kończącą się w Kędzierzynie Koźlu (choć wiele osób uważa, że kończy lub rozpoczyna się ona, aż w Katowicach, głównie z uwagi na ten sam numer linii 137 i realizowane przez dziesięciolecia dalekobieżne połączenia pasażerskie).

Na pewno nie można powiedzieć, że dzisiejszy okres zapisuje się złotymi zgłoskami na kartach historii linii 137. Nie ma już na niej żadnego dalekobieżnego pociągu, nie możliwe jest przejechanie granicy województwa opolskiego i dolnośląskiego na odcinku od Nysy do Kamieńca Ząbkowickiego. Połączenia międzywojewódzkie przez lata cieszyły się sporą popularnością, ale dziś bariera granicy wydaje się nie do przeskoczenia.

Z okazji jubileuszu wydaliśmy jakiś czas temu piękny kalendarz ścienny Kolej Podsudecka 2012. Można znaleźć w nim unikalne zdjęcia z całej linii kolejowej, w tym wiele fotografii z odcinka Nysa-Kędzierzyn Koźle. Cena kalendarza to tylko 22zł (kalendarz wysyłamy poczta, trzeba doliczyć koszta przesyłki). Publikacja sprzedawana jest w sklepie internetowym tylko do końca grudnia. Polecamy.

Obraz: 135lat.jpg

Gdzie te czasy jak na naszej linii kursowały klimatyczne składy wagonowe

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Czwartek, 1 grudnia 2011r. godz.: 17:59. Nr wydania: 227/2011

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki