Dodano: Piątek, 6 listopada 2009r. godz.: 15:34. Nr wydania: 113/2009

Zdążyć przed śmiercią, poważne problemy Skansenu z Pyskowic

Skansen kolejowy z Pyskowic to jedyny taki obiekt na Śląsku, unikat na skalę kraju. Działa od 10lat, ale teraz, kiedy stał się znany i rozpoznawalny pojawiły się czarne chmury. Pyskowicki Skansen może zniknąć z powierzchni ziemi. Artykuł plus film.

W skansenie znajduje się ponad 60 unikalnych eksponatów. Najcenniejszym z nich jest parowóz Pt47. Członkowie skansenu od 10 lat rozwijają obiekt, dbają o okoliczną stację, naprawiają tabor kolejowy. Nie sposób wymienić ich zasług i wkładu jaki włożyli w ożywienie pięknych dziejów kolei na Śląsku. Każdy kto był w pyskowickim skansenie wie, że panuje tam niesamowita atmosfera i jest to ze wszechmiar inny Skansen niżeli w Chabówce, Wolsztynie, a członkowie Towarzystwa opiekujący się obiektem są mili, otwarci na wszelakie inicjatywy kolejowe. Jeśli ktoś potrzebował jakiejkolwiek pomocy (nie tylko kolejowej) nigdy nie odmówili, zawsze doradzili i z uśmiechem pochodzili często to nadzwyczaj ambitnych inicjatyw (aż dziw bierze, że tacy ludzie są w naszym kraju). Trudno wyobrazić sobie, by pyskowickim skansenem zarządzały inne osoby.

Problemem są sprawy prawne. Właścicielem hali wagonowni, w której przechowuje się część eksponatów jest spółka Kolejowych Nieruchomości. Ta żąda za dzierżawę obiektu miesięcznie 5 tysięcy złotych. Skansenu na tak wysoką stawkę po prostu nie stać. Członkowie Towarzystwa są zainteresowani przejęciem hali, ale zabrania tego prawo. Obiekty kolejowe mogą przejmować jedynie samorządy.

Pisano już w tej sprawie do burmistrza Pyskowic, lokalnego starostwa, wojewody, ministerstwa, zwierzchnich władz PKP, premiera, prezydenta i nic. Wypada więc zadać pytanie, czy w tym kraju inicjatywy społeczne kogokolwiek interesują? Aż dziw bierze, że władze Pyskowic nie są skore do pomocy, ponieważ Skansen reklamuje ich miasto w całej Polsce? Wstyd!

Pozostaje mieć nadzieję, że przyszłoroczne wybory dużo zmienią i dzieje Skansenu w Pyskowicach trafią na proste tory. Z naszej strony możemy zapewnić, że będziemy pomagali ja tylko się da i głośno mówili o tym, że wspaniałą inicjatywę pyskowickiego Skansenu trzeba pielęgnować, rozwijać i bronić do ostatnich sił. Nie ma w naszym kraju takiego drugiego Skansenu i takich ludzi jak miłośnicy kolei z Pyskowic i okolic.

Zobacz film, który szczegółowo opisuje problemy Skansenu w Pyskowicach.
www.itv.gliwice.pl/artykul.php?id=2467

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Piątek, 6 listopada 2009r. godz.: 15:34. Nr wydania: 113/2009

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki