Dodano: Czwartek, 19 marca 2015r. godz.: 10:35. Nr wydania: 375/2015

Lokomotywę, która miała stać w Kędzierzynie-Koźlu kupiło Muzeum z Jaworzyny

Lokomotywa Ty45 miała być chlubą dworca w Kędzierzynie-Koźlu lub centrum tego miasta, gdzie miała być pomnikiem techniki. Tak się nie stanie. Ofertę miasta na wykup parowozu przebiło Muzeum z Jaworzyny.

O lokomotywie zrobiło się głośno w 2011 roku. W prasie rozpisywano się na temat losów tego parowozu. Miłośnicy kolei namawiali włodarzy miasta, aby ci rozważyli zakup lokomotywy i ustawienie jej w centrum miasta lub przy stacji kolejowej. Byłoby to pomnik osady, która przecież powstała jako wieś kolejowa. Kolej od zawsze związana była z Kędzierzynem. Początkowo niewielką wsią, a obecnie ogromnym miastem.

W 2014 roku poprzedni prezydent Kędzierzyna-Koźla poinformował, że miasto kupi parowóz i stanie się on jednym z kozielskich symboli. Jak można było usłyszeć w Radiu-Park z Kędzierzyna-Koźla: Miasto zapewniło 25 tys. zł na kupno lokomotywy od PKP. Za remont ma być odpowiedzialny powiat, a dokładniej - Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego.

Kiedy jednak ogłoszono przetarg okazało się, że ofertę kędzierzyńskiego magistratu przebiło Muzeum w Jaworzynie Śląskiej i to ono stało się właścicielem zabytkowej lokomotywy. Jak informuje Radio-Park Muzeum miało zapłacić za nią 22 tysiące. O 2 tysiące więcej niż oferowało miasto Kędzierzyn-Koźle.

Od kilka dni trwa operacja logistyczna. Jej celem jest transport parowozu do Dzierżoniowa, gdzie działa filia jaworzyńskiego Muzeum. Parowóz większą część drogi przejedzie na naczepie drogowej nocą, ponieważ jest to transport ponadgabarytowy.

Poniżej prezentujemy przepiękne fotografie Krzysztofa Wilgi obrazujące to, jak parowóz Ty45 po 25-latach opuszcza Kędzierzyn-Koźle.

Obraz: dokozla1.jpg
Obraz: dokozla2.jpg
Obraz: dokozla3.jpg
Obraz: dokozla4.jpg
Obraz: dokozla5.jpg
Obraz: dokozla6.jpg

Foto: Krzysztof Wilga.

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Czwartek, 19 marca 2015r. godz.: 10:35. Nr wydania: 375/2015

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki