Dodano: Sobota, 30 maja 2009r. godz.: 22:05. Nr wydania: 63/2009

Coraz bliżej połączenia wąskotorowego Osoblaha-Racławice Śląskie

Unikalne przedsięwzięcie na skalę Europy, czyli połączenie wąskotorowe Osoblaha-Racławice było tematem audycji Radia Opola, której mogliśmy wysłuchać w ostatni piątek. Byłby to unikalny polsko-czeski produkt turystyczny, wyróżnik tej okolicy. W audycji wypowiadali się Jaromir Foltyn (czeski pomysłodawca), Stanisław Stadnicki (miłośnik kolei z Racławic i propagator tej inicjatywy po stronie Polskiej), Radosław Roszkowski (Starosta Powiatu Prudnickiego, a zarazem Prezes Euroregionu Pradziad). Być może pierwszy pociąg nową trasę pokona już za trzy lata.
::rysunek:blizejwoskotorowki1.jpg@Czeska wąskotorówka słynie z pięknego parowozu i niebanalnej linii biegnącej przez wschodnią część Gór Opawskich, foto pbc::

Nie da się ukryć, że pomysł przedłużenia czeskiej wąskotorówki z Osoblahy do Racławic będzie turystycznym hitem na skalę Europy. Prace ruszyły pełną parą już po wejściu Polski i Czech do Unii Europejskiej. Rozpoczęło się od zakupu taboru i rozwoju czeskiego stowarzyszenia prowadzącego takie przewozy po drugiej stronie granicy. Teraz planuje się wytyczenie linii od Osoblahy do granicy państwowej i dalej do Racławic Śląskich. Od granicy wąskotorówka będzie biegła wewnątrz linii kolejowej Głubczyce-Racławice. Tym samym zaoszczędzone zostaną potężne pieniądze, ponieważ nie trzeba będzie budować nowych nasypów i mostów, a pociąg przejedzie przez niesamowity potężny jednoprzęsłowy most w Racławicach. Nie jest wykluczone, że trasa tej kolejki po polskiej stronie zostanie sztucznie przedłużona, by zahaczyć o inne ciekawe miejscowości. Czesi planują nie tylko organizować przewozy wąskotorowe do Racławic, ale i od Racławic do Głubczyc przejazdy retro torem normalnym.

Posłuchajcie audycji Radia Opole, która została wyemitowana w ostatni piątek. Dowiecie się kto buduje linię, prowadzi przewozy i jak ta inicjatywa jest popierana po polskiej stronie. Optymistyczny wariant zakłada, że już za trzy lata nową trasą przejadą pierwsze pociągi prowadzone lokomotywami parowymi.

::download:mp3=2009_05_30_ZOsoblahyDoRaclawic.mp3@Kliknij i pobierz zapis całej audycji Radia Opole w formacie mp3::

Rozpoczęły się już wstępne przygotowania do imprezy kolejowej w Racławicach Śląskich zaplanowanej na początek września tego roku. Wiadomo, że w czasie niej jest planowane bardzo ważne spotkanie pomysłodawców budowy, samorządowców, przedstawicieli Euroregionu Pradziad oraz obecnego właściciela torowiska (PLK). Na nim zapadną decydujące dla sprawy decyzje. Wiadomo, że lokalne władze zainteresowane są przejęciem linii kolejowej do Głubczyc. Pieniądze na budowę połączenia z Czechami mają być pozyskane z Unii Europejskiej.

::rysunek:blizejwoskotorowki2.jpg@Czeskie Stowarzyszenie przewozi za jednym razem więcej osób niż koleje czeskie na tej linii przez miesiąc::

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Sobota, 30 maja 2009r. godz.: 22:05. Nr wydania: 63/2009

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2023
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki