Dodano: Czwartek, 14 maja 2009r. godz.: 07:04. Nr wydania: 55/2009

Czy będzie kolejna impreza kolejarska w Racławicach Śląskach?

Sukces imprezy pt Koleją po pograniczu polsko-czeskim zorganizowanej we wrześniu ubiegłego roku w Racławicach Śląskich nie może być zmarnowany. Organizatorzy rozpoczęli starania o organizację kolejnego takiego pikniku. Wiadomo już, że tym razem nie będzie parowozu z Pyskowic. Jest nadzieja, że pojawi się inna lokomotywa pod parą.

Lada dzień odbędzie się zabranie, które odpowie na pytanie czy, kiedy i w jakim zakresie w tym roku zostanie zorganizowana impreza kolejowa w Racławicach Śląskich. W ubiegłym roku to tej kameralnej stacji położonej przy samej granicy z Republiką Czeską ściągnęło około 7 tysięcy osób. Główną atrakcją pikniku był czynny parowóz TKp Śląsk. Drezyniarze ponad tysiąc osób przewieźli kameralną linią kolejową do Głubczyc. Organizatorzy w ubiegłym roku odnowili dworzec, wykosili i wyczyścili dwa kilometry linii kolejowej prowadzącej od Racławic Śląskich do Głubczyc.

Pomysłów na organizację kolejnego pikniku w Racławicach nie brakuje. Jednak już na początku organizatorzy natrafili na problem. Wiadomo, że w tym roku na pewno zabraknie parowozu z Pyskowic. Trwają poszukiwania innego, czynnego rumaka ze stali. Wiadomo, że byłaby to największa atrakcja pikniku. Kiedy dowiemy się coś więcej na ten temat to na pewno jako pierwsi poinformujemy Państwa. Marzeniem organizatorów, mieszkańców okolicy i miłośników jest to, by parowóz pojechał aż do Głubczyc, a nawet Raciborza.

Warto dodać, że w połowie czerwca w Prudniku odbędzie się zjazd członków wszystkich Euroregionów Polski, gdzie sporo czasu poświęci się planowanemu przedłużeniu kolejowej linii wąskotorowej z Osoblahy (Czechy) do Racławic Śląskich. Mówi się, że jednym z głównych gości na tym spotkaniu będzie były premier Buzek. Z pewnością dla idei przedłużenia czeskiej wąskotorówki do Racławic będzie to moment przełomowy, ponieważ jak wiadomo część funduszy na budowę byłaby pozyskana z środków UE.

Relację z imprezy w Racławicach Śląskich przeczytacie na stronie internetowej tej miejscowości. Szczególnie polecam galerię fotografii prezentującą piknik kolejarski.

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Czwartek, 14 maja 2009r. godz.: 07:04. Nr wydania: 55/2009

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2022
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki