Dodano: Poniedziałek, 16 grudnia 2019r. godz.: 17:10. Nr wydania: 487/2019

Miłośnicy kolei ufundowali nowy kielich mszalny - Świętujemy Dzień Kolejarza

Dzień Kolejarza wypada 25 listopada. Tak jest od 1991 roku. Za czasów II RP Dzień Kolejarza był skromnym świętem, ale obchodzonym regularnie. Nie miał z góry ustalonego dnia. Zwykle obchodzono go w ostatni weekend września.

Po II wojnie światowej wprowadzono ustawą Dzień Kolejarza Polski Ludowej. Przypadał zawsze na II niedzielę września. Na początku lat 80-tych ubiegłego stulecia kolejarze z DOKP Lublin uchwalili dzień kolejarza na 25 listopada, w święto Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy. Do 1991 roku udało się oficjalnie ustalić i już w całej Polsce świętować Dzień Kolejarza 25 listopada.

Świętowanie Dnia Kolejarza na końcu września brało się z tego, że w tym okresie roku Stephenson pierwszy raz w historii zaprezentował jadący pociąg. Tak np. świętuje się Dzień Kolei w Czechach (nasi sąsiedzi oficjalnie ustalili świętowanie Dnia Kolejarza zgodnie z czasem uruchomienia maszyny parowej Stephensona).

Dzień Kolejarza na różne sposoby świętuje się w naszej okolicy. Przykładowo w Racławicach Śląskich regularnie odprawia się uroczyste Msze Św., w których uczestniczą poczty sztandarowe (m.in. z Kędzierzyna-Koźla). Tegoroczna uroczystość była wyjątkowa z tego względu, że kolejarze, miłośnicy kolei, rodziny kolejarskie, zakupiły w Częstochowie i przekazały do Racławic Śląskich pamiątkowy kielich mszalny.

- Zakupiono do naszego kościoła przepiękny kielich mszalny, który za chwilę poświęcę - mówił ks. proboszcz parafii Racławice Śl. Grzegorz Turczyn. - Dziękuję wszystkim ofiarodawcom za ten cenny i wyjątkowy dar, który będzie służył Panu Bogu i całej naszej wspólnocie parafialnej.

Dzień Kolejarza to okazja docenienia ciężkiej pracy kolejarzy. To okazja do złożenia im życzeń i podziękowań. To dobry czas na zastanowienie się nad tym, jaka obecnie jest nasza kolej? Na pewno dalej bardzo potrzebna. Często niedofinansowana, niedoceniana. W jakim kierunku zmierza?

Wszystkim kolejarzom, ich rodzinom, a także pasażerom i miłośnikom kolei życzymy zielonych świateł na semaforach i zawsze szczęśliwego oraz punktualnego powrotu do domu.

Obraz: milosnicyzkielichem.jpg

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Poniedziałek, 16 grudnia 2019r. godz.: 17:10. Nr wydania: 487/2019

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2023
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki