Dodano: Poniedziałek, 7 września 2015r. godz.: 00:05. Nr wydania: 395/2015

Dzieje lokomotywowni Jaworzyna Śląska

Czasem w pismach branżowych można przeczytać interesujące artykuły dotyczące Magistrali Podsudeckiej. Dziś polecamy nowy numer Świata Kolei.

Jaworzyna Śląska to najstarszy węzeł kolejowy leżący na terytorium Polski. Początek historii kolei w tym regionie sięga około 170 lat wstecz i czasów budowy linii kolejowej z Wrocławia do Świebodzic z odnogą do Świdnicy.

W Jaworzynie Śląskie powstała pierwsza parowozownia. Nam kojarzy się ona przede wszystkim z ostatnich lat swojej pracy i odpowiedzialności za obsługę pociągów przede wszystkim regionalnych, a dziś z imprezami kolejowymi organizowanymi rok rocznie w miesiącu wrześniu. O dziejach lokomotywowni w Jaworzynie Śląskiej przeczytamy w najnowszym numerze czasopisma Świat Kolei. Lektura tekstu będzie fantastyczną przygodą zabierającą nas w przeszłość, do czasów świetności naszej ulubionej linii kolejowej.

Na 12 stronach autor Michał Sibilski przedstawia dzieje jaworzyńskiej lokomotywowni: od czasów przedwojennych, do dnia 31 maja 1991 roku i powołania w Jaworzynie jednostki podległej MD Wałbrzych. Całość uzupełniają przepiękne zdjęcia, plany oraz ilostany lokomotyw w Jaworzynie Śląskiej. Materiał obowiązkowy dla każdego prawdziwego miłośnika historii Magistrali Podsudeckiej.

Czasopismo Świat Kolei kupimy m.in. w salonach Empik. Cena sierpniowego numer 26,50zł.

Ponadto polecamy inne ciekawe artykuły. M.in.: Przystanek Woodstock - impreza nie tylko muzyczna (rzecz pociągach specjalnych), drugą część reportażu przyglądającego się kolei Bytom Karb wąsk. - Gliwice Trynek, a miłośników modelarstwa zaciekawi temat opisujący nowe modele lokomotywy Class 66 FPL (Freightliner PL).

Obraz: jaworzynaswiatkolei1.jpg
Obraz: jaworzynaswiatkolei2.jpg

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Poniedziałek, 7 września 2015r. godz.: 00:05. Nr wydania: 395/2015

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2023
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki